Limoo studio

تفاوت ui و ux چیست ؟

لیمو استودیو

تفاوت ui و ux چیست؟ طراحی UX مخفف شده طراحی تجربه کاربری (user experience) و طراحی UI مخفف شده طراحی رابط کاربری (user interface) است. هر دو این موارد برای موفقیت یک اپلیکشن یا وب سایت و حتی محصول ضروری هستند و باید با هم کار شوند. علیرغم روابط حرفه ای آنها، وظایف آنها فوق العاده متنوع است و شامل چندین بعد از فرآیند های طراحی است. قبل از بررسی تفاوت های اصلی بین UX و UI، لازم است که معنای هر عبارت را به طور خلاصه بیان کنیم.

طراحی تجربه کاربری (UX) چیست و چه چیزی را شامل می شود؟

طراحی تجربه کاربری استراتژی توسعه محصولاتی است که کاربر را در اولویت قرار می دهد. تجربه کاربری به تعاملی است که افراد با یک شرکت، خدمات و علایق آن دارند. طراحی UX تمام تعاملات بین یک مشتری واقعی و بالقوه و یک شرکت را در بر می گیرد. به هر چیزی که می توان در معنای وسیع آن احساس کرد، اعم از یک وب سایت یا اپلیکشن  یا حتی فروشگاه فیزیکی شرکت و لباس فرم کارکنان و غیره را شامل می شود.

تعامل کاربر با یک محصول یا خدمات به عنوان “تجربه کاربر” نامیده می شود.  UX شامل همه عواملی را که این تجربه را ایجاد می کنند می شود. یک طراح UX به این فکر می کند که در پس زمینه چه احساسی را در کاربران ایجاد کند و در رسیدن کاربران به اهدافشان کمک کند.  همچنین طراحان تجربه کاربری کارهای کاربران را تجزیه و تحلیل می کنند تا بفهمند چه عاملی باعث انجام عمل و حس خاصی در کاربر می شود.

در کل هدف نهایی طراحی UX ارائه تجربیاتی ساده، کارآمد، مرتبط و سرگرم کننده به مشتریان است.

 1. فرآیند توسعه و افزایش کیفیت تعامل بین یک کاربر و تمام جنبه های یک شرکت به عنوان طراحی تجربه کاربر شناخته می شود.
 2. در تئوری، طراحی تجربه کاربر یک حرفه غیر دیجیتالی است، اگرچه عمدتاً توسط صنایع دیجیتال به کار گرفته می شود و تعریف می شود.
 3. تمرکز طراحی UX روی کل احساس تجربه است، نه روی گرافیک.

تعریف طراحی رابط کاربری (UI) چیست؟

برخلاف UX، طراحی UI یک اصطلاح دیجیتالی است. یک رابط کاربری، مانند صفحه نمایش لمسی در تلفن هوشمند شما، حالت ارتباط بین کاربر و نوعی فناوری یا محصول است.

برای وب‌سایت‌ها و برنامه‌ها، طراحی UI ظاهر، احساس و تعامل محصول را بررسی می‌کند. همه چیز در مورد این است که رابط کاربری یک محصول را تا حد امکان بصری کند. طراحی UI مانند طراحی UX یک کار چندوجهی و چالش برانگیز است. قبل از اینکه به تمایزات اصلی بین UX و UI نگاهی بیندازیم، اجازه دهید نگاهی گذرا به طراحی UI بیندازیم:

 1. طراحی رابط کاربری یک فرآیند دیجیتالی شده است. تمام جنبه‌های بصری و تعاملی یک محصول، از جمله دکمه‌ها، نمادها، فاصله، تایپوگرافی، طرح‌های رنگی و طراحی واکنش‌گرا را در نظر می‌گیرد.
 2. هدف طراحی UI هدایت بصری کاربر از طریق رابط یک محصول است. همه چیز در مورد ایجاد یک تجربه کاربری بصری است که فکر زیادی از کاربر نمی گیرد.
 3. طراح UI با انتقال نقاط قوت و جذابی های بصری برند به طرح خود، تضمین می‌کند که رابط کاربری پایدار، منسجم و از نظر زیبایی‌شناختی دلپذیر باشد.

تفاوت UI و UX چیست؟

تمایز اساسی که باید به خاطر بسپارید این است: طراحی UX به کل احساس مربوط به تجربه مربوط می شود، در حالی که طراحی UI به ظاهر و عملکرد رابط های محصول مربوط می شود. طراحی UI همه چیز در مورد توسعه رابط های بصری، زیباسازی و تعامل بهتر با کاربر است، در حالی که طراحی UX بر شناسایی و حل مشکلات کاربر متمرکز است.

تجربه کاربر به طور کلی مرحله اولیه در فرآیند توسعه محصول است و پس از آن رابط کاربری مرحله دوم است. طراح UX نحوه تعامل کاربر با شرکت و محصول را ترسیم کرده و آن را با ویژگی های بصری و تعاملی توسط طراح UI تکمیل می کند. UX ممکن است برای هر محصول، خدمات یا تجربه ای استفاده شود، در حالی که UI محدود به محصولات و تجربیات دیجیتال است.

مشاغل و توانایی های ضروری برای طراحان UX و UI چیست؟

اگر می‌خواهید بفمید که کدام مسیر شغلی برای شما مناسب است، اجازه دهید توانایی‌های اساسی مورد نیاز طراحان UX و UI و فعالیت‌های روزانه عادی هر کدام را تجزیه و تحلیل کنیم. ما در جدول و اینفوگرافی زیر تاثیرگذارترین استعدادهای سخت، نرم و قابل انتقال را برای طراحان UX و UI نشان داده ایم.

استعدادهای سخت UX استعدادهای نرم UX
تحقیق کنجکاوی
اطلاعات عمومی قدرت تلقین
نمونه سازی اجتماعی
وایرفریمینگ همکاری
ارتباط دیداری انعطاف پذیری

تفاوت ui و ux

بهترین راه برای یادگیری مهارت های طراحی UX و UI چیست؟

در اینترنت آموزش های زیادی در زمینه رابط کاربری و تجربه کاربری وجود دارد که می توانید از آن ها برای پرورش استعداد های سخت و نرم خود استفاده کنید.

در زیر بهترین دوره های رایگان برای یادگیری UX/UI گرد آوری شده است ( انگلیسی )

 1. جسارت – طراحی محصول توسط گوگل
 2. بحث طراحی
 3. طراحی بهتر
 4. Coursera – مقدمه ای بر طراحی تجربه کاربری
 5. یادگیری آینده – مهارت های دیجیتال: تجربه کاربر
 6. هک طراحی
 7. اصول طراحی UX

در حالت ایده آل، این مقاله به رفع برخی از سوء تفاهمات طولانی در مورد UX و UI کمک کرده است. در ادامه با ما همراه باشید تا یاد بگیرید چگونه می توانیم محصول خود را با خدمات طراحی خود به سطح دیگری برسانیم.

مطالب مرتبط

نظر خود را بنویسید