Limoo studio

برندینگ چیست و از کجا شروع کنیم؟

برندینگ

بیشتر بحث هایی که در زمینه برندسازی وجود دارد، در مورد لوگو ها و برند های مشهوری مثل اپل و سامسونگ و غیره می باشد. و این امر باعث ایجاد این ذهنیت در افراد می شود که برندینگ صرفاً برای شرکت ها و کارخانجات بزرگ می باشد اما در اصل اینطور نیست. اگر شما صاحب یک کسب و کار هستید و یا شغل آزاد دارید نیز می توانید یک برند تجاری موفق برای خودتان ایجاد کنید. در واقع، برندسازی یکی از بهترین کارهایی است که می توانید برای بازاریابی کسب و کار خود انجام دهید.

در این مقاله سعی کرده ایم بخشی از ابهامات در حوزه برند سازی را رفع و به شما کمک کنیم تا درک کنید برند تجاری شما در حال حاضر چیست و چگونه به صورت آنلاین با مشتریان خود ارتباط برقرار کنید.

آیا به برند تجاری نیاز دارم؟

نکته مهمی که در مورد برند تجاری خود باید به خاطر بسپارید این است: احتمالاً قبلاً یک برند دارید.

روش کار شما، محصولات و خدماتی که ارائه می دهید، کارهایی که دوست دارید انجام دهید، و البته سبک زندگی شخصی شما – همه اینها برند شما را تعریف می کنند.

به تعریف ساده فرآیند برندسازی این است که بفهمیم ویژگی‌ها و مواردی که در بالا ذکر کردیم چیست، و راه‌های خلاقانه‌ای برای گفتن آن به مشتریان پیدا کنیم. البته این فرآیند تا حد امکان ساده و کم هزینه نیز باشد.

 

لازم نیست یک شبه یک برند کامل را توسعه دهید. با موارد ضروری شروع کنید و به مرور زمان موارد بیشتری را اضافه کنید!

به هر حال برندسازی چیست؟

امروزه «برندینگ» چیزی بیش از داشتن یک لوگو است. برندینگ راهی برای برقراری ارتباط سریع در مورد کسب و کار شما است . از برخی مواردی که می توان با برند سازی به کاربران منتقل کرد می توان به کارها و خدماتی که انجام می دهید، ارزش کار شما، مخاطبان هدف شما و ویژگی هایی که به آن معروف هستید و … اشاره کرد.

اگر برند را شخصیت، کاراکتر و سبک کسب و کار خود می دانید، این را نیز در نظر داشته باشید که برندسازی کاری است که با آن خصوصیات و ویژگی های برند خود را به مشتریان انتقال می دهید.
برندسازی شامل همه چیز می شود ، از داشتن لوگوی حرفه ای و بسته بندی با طرح ثابت گرفته تا خدمات خاصی که مشتریان برای انجام آن می توانند روی شما حساب کنند.

چرا برندسازی برای یک کسب و کار کوچک مهم است؟

اجازه بدهید این موضوع را با یک مثال توضیح دهیم، به نظر شما کدام یک برای فروشگاه اسباب بازی بزرگ مناسب است؟

1- استفاده از یک لوگوی جذاب در ورودی فروشگاه

2- یک بنر با متن “ما فروشگاهی هستیم که در زمینه اسباب بازی های بچه گانه مقرون به صرفه و سرگرم کننده تخصص داریم، وارد شوید!”

طبیعتاً مورد اول برای تمام افراد در هر رده سنی قابل درک و فهم بوده و مفهوم فروشگاه را به طور کامل بیان می کند.

1. برندها  باعث ارتباط احساسی کسب و کار شما با مشتریانتان می شود.

شما می توانید کسب و کار خود را به دو صورت منطقی و احساسی توصیف کنید، اما یک برند خوب احساسات مردم را به شیوه ای مثبت تحریک می کند. به طور ناخودآگاه، آنها احساس می کنند که به تجارت شما متصل و وابسته هستند.

2. برندها سریعتر از کلمات حرکت می کنند

انسان ها اطلاعات بصری را سریعتر از هر نوع دیگری پردازش می کنند. یک مشتری می تواند با یک نگاه مقدار زیادی در مورد کسب و کار شما بیاموزد (و ذهینت خود را ایجاد کند) تا اینکه یک جمله در مورد شما بخواند. اگر یک برند قوی و مثبت برای کسب و کار خود داشته باشید که پیام درستی را منتقل کند، طرز تفکری که در اولین برخورد مشتریان با برند شما ایجاد می شود به نفع شما خواهد بود.

3. برند باعث می شود کسب و کار شما حتی برای مشتریان جدید احساس آشنایی داشته باشد

همه ما این را می دانیم که برند به شما کمک می‌کند تا از دیگران متمایز شوید. اما بخش عمده ای از برندسازی به شما کمک می کند تا با انتظارات مشتریان هم مطابقت داشته باشید. می‌توانید از برند تجاری خود برای ایجاد ظاهر «خوب» برای مخاطبان هدف خود استفاده کنید، ظاهری که در مشتریان جدید این تجسم را ایجاد کند که : «به بهترین مکان برای خرید و انجام خدمات آمده اند».

4. وفاداری به برند یک نیروی قدرتمند است

مردم به سختی می توانند نسبت به برندها احساس وابستگی کنند. موسسه نظر سنجی هاروارد نحوه تفکر اکثر مصرف کنندگان را اینطور خلاصه می کند:

“در انتخاب بین برند شناخته شده و برند ناشناخته، آن را که می شناسم انتخاب می کنم، حتی اگر مشکلی در آن وجود داشته باشد.”

این نظر سنجی توضیح می دهد که چرا مردم به خرید همان محصول ادامه می دهند، حتی اگر محصول بهتری در دسترس باشد. اما این باعث می شود.اگر کسب‌ و کار جدیدی هستید، ورود به بازار را بسیار سخت‌تر کند. بنابراین به یک برند قوی نیاز خواهید داشت تا مشتریان را به صوی شما سوق دهد.

5. برندسازی کسب و کار شما را به یاد ماندنی و قابل تشخیص می کند

ما اطلاعات بصری و احساسی را سریع‌تر پردازش می‌کنیم و همچنین آن‌ها را بهتر به خاطر می‌سپاریم. یک مشتری مجبور نیست هم لوگو و هویت برند و هم اسم شرکت و سایر مشخصات شما را دقیقاً به خاطر بسپارد اما یک برند و یک لوگوی جذاب باعث می شود در صورت فراموشی نیز وقتی دوباره شما را ببیند آن را تشخیص دهد.

6. نام تجاری نشان دهنده حرفه ای بودن و اعتماد است

یک برند ثابت، حتی یک برند ساده، سطحی از حرفه ای بودن و توجه به جزئیات را نشان می دهد که اکثر مشتریان از آن استقبال می کنند. این امر نشان می دهد که شما در مورد کسب و کار خود جدی هستید، روی آن سرمایه گذاری کرده اید و آنها می توانند به شما اعتماد کنند که در ماه ها و سال های آینده در آنجا حضور خواهید داشت. و صادقانه بگوییم، می‌تواند باعث شود که کسب‌وکار شما با ثبات تر از آنچه هست به نظر برسد.

7. یک برند خوب به شما در تصمیم گیری کمک می کند

یکی از مزایای برندسازی که مردم اغلب نادیده می گیرند این است که این کار چگونه به شما که صاحب کسب و کار هستید  کمک می کند. برند مانند یک برنامه جامع کسب و کار، زمانی که مجبور به گرفتن تصمیمات سخت هستید، باعث می شوند به این فکر کنید که : “آیا این کار برای برند من خوب است؟” “آیا این چیزی است که من می خواهم  آن را ارائه کنم؟” “آیا این کار همان چیزی است که می خواهم کسب و کار من را با آن بشناسند؟”

هویت برند چیست؟

هویت برند شما تمام چیزهایی است که در شکل دادن و به تصویر شرکت و کسب و کارشما نقش دارند. معمولاً مردم این را به عنوان لوگو ، رنگ‌ها و فونت‌ها و نام تجاری خود در نظر می‌گیرند. اما هویت برند درست مانند هویت شخصی شما که چیزی فراتر از آنچه می پوشید هستید، نیز چیزی فراتر از طرح هاست. هویت برند شامل:

برخود با مشتریان

کسب و کار شما چگونه با مشتریان ارتباط برقرار می کند؟ آیا شما پرحرف و معمولی هستید؟ جدی؟ آرام؟ رسمی؟ دوستانه؟ کسب و کار شما با  مشتریان به یک مدل صحبت می کند که از یک روز به روز دیگر یکسان است. مرذم چیزهای آشنا را دوست دارند، بنابراین استفاده از لحن صدای ثابت به مشتریان کمک می کند در کنار شما احساس راحتی کنند و باعث ایجاد اعتماد می شود.

شعار برند

شعار برند چیزی است که می خواهید مشتریانتان از شما انتظار داشته باشند. به عنوان مثال می توان به ارائه بهترین خدمات به مشتریان، محصولات با کیفیت بالا، تحویل سریع، خلاقیت، خوش قولی در انجام خدمات، و غیره اشاره کرد.

اخلاق و ارزش ها

دلیل انجام کاری که می کنید چیست؟ احتمالاً نه به این دلیل که آسان است. مسلماً چیزی وجود دارد که تصمیم گرفته اید کسب و کار خود را اداره کنید. آیا چیزهایی وجود دارند که برای شما مهم هستند؟ مثل : “من هرگز این کار را انجام نمی دهم” یا “برای من مهم است که کارم این خصوصیت را داشته باشد.” اینها ارزش های کاری شما هستند و معیار و ارزش های برند شما از آن نشات می گیرد.

داستان شما

داستان شما به عنوان یک کسب و کار کوچک یکی از بهترین راه ها برای ارتباط عاطفی با مشتریان است. بسیاری از مردم به حمایت از مشاغل کوچک افتخار می کنند و می توانند به شما به عنوان یک شخص و همچنین به عنوان یک تجارت احساس وابستگی کنند. داستان برند شما چیزی است که می توانید در صفحه درباره وب سایت خود، توضیحات محصول خود و موارد دیگر باعث برقراری ارتباط شما با مشتریانتان شود.

برند خود را چگونه تعریف می کنید؟

همانطور که قبلاً ذکر کردیم، احتمالاً برند تجاری شما قبلاً به شکلی وجود دارد. بنابراین قبل از اینکه وارد رنگ بندی و تایپوگرافی شوید، چند دقیقه به شخصیت برند خود فکر کنید. با پاسخ دادن به سوالات زیر، درک بهتری از مسیری که می خواهید بروید، خواهید داشت.

 • قبلاً برای چه چیزی شناخته شده اید، و می خواهید با چه چیزی شناخته شوید؟
 • می خواهید مشتریان شما را چگونه توصیف کنند؟ مهربان، سریع، دقیق، با تجربه، انگیزه‌بخش، کارآمد، فهمیده، هوشیار، قابل اعتماد، سرگرم‌کننده و غیره .
 • چه نوع مشتریانی را می خواهید جذب کنید؟ اگر مخاطبان هدف شما بازنشستگانی هستند که به دنبال جابه‌جایی هستند، نحوه بیان خود با تجارتی که داستان‌های کودکانه می‌فروشد متفاوت خواهد بود.

سوالات متداول برندینگ

آیا برندسازی فقط برای مشاغل جدید است؟

اصلا. حتی اگر دارای یک کسب‌وکار معتبر هستید، همچنان می‌توانید به تجدید برند موجود خود فکر کنید. شرکت ها اکثراً این کار را انجام می دهند! شاید لوگوی شما شروع به قدیمی شدن کرده است و شما می خواهید ظاهر مدرن تری داشته باشید. یا شاید شما شروع به ارائه خدمات جدید کرده اید، یا به دنبال جذب انواع جدیدی از مشتریان هستید. ذائقه ها تغییر می کنند و مشتریان تغییر می کنند، بنابراین نباید از امتحان چیز جدید بترسید.

چرا داشتن لوگو برای یک برند مهم است؟

لوگو نقطه شروع بسیاری از برندهای بصری است. این چیزی است که می توانید برای علامت گذاری تمام ارتباطات خود از آن استفاده کنید، و اغلب اولین قطعه ای از برندسازی است که افراد مرتبط با کسب و کار شما می بینند. برای اطلاعات بیشتر در مورد لوگوها و دلایل نیاز آنها، به مقاله 6 دلیل برای طراحی لوگو ما مراجعه کنید.

آیا ایجاد یک برند هزینه بر است؟

نه، لازم نیست. برخی از مهمترین عناصر مانند نام تجاری شما – داستان شما، ارزش های شما – هیچ هزینه ای برای ایجاد آنها ندارد. وقتی صحبت از یک برند بصری به میان می آید، حتماً نیاز نیز هزینه سنگیتن پرداخت کنید. ما توصیه می کنیم یک لوگو با استفاده از  لوگو ساز رایگان شروع کنید ( در انتهای مقاله برخی ابزار لوگو ساز رایگان معرفی شده اند). با استفاده از رنگ ها و تایپوگرافی یکسان در تمام مواد خود شروع کنید. در ادامه مسیر، زمانی که آماده هستید پول بیشتری سرمایه گذاری کنید و حس قوی تری نسبت به آنچه می خواهید داشتید، همیشه می توانید با یک طراح حرفه ای کار کنید.

آیا برند من باید از جدیدترین متد‌ ها پیروی کند؟

الزاماً نه. اگرچه احتمالاً طرح‌های برندهای مد روز زیادی را خواهید دید که در Pinterest به اشتراک گذاشته شده است، یک برند قوی باید جاودانه و کلاسیک باشد. مهمتر از همه، باید متناسب با مخاطب هدف شما باشد و باعث شود که آنها احساس مشارکت و استقبال کنند. این یکی از دلایلی است که چرا یک برند مد روز می تواند نتیجه معکوس داشته باشد این است که به مشتریان خود وفادار نباشد. هرچند که، بسیاری از برندهای موفق نیز از عناصر قدیمی در طراحی های خود استفاده می کنند.

آیا باید با یک طراح حرفه ای یا آژانس برندینگ کار کنم؟

نه در آغاز. کار کردن با یک طراح گرافیک یا یک مشاور برند می تواند تجربه ای بسیار مفید باشد اما زمانی که شما آماده ی همکاری بزرگ و قوی باشید. یک متخصص باتجربه شما را در فرآیند برندینگ راهنمایی می کند و به شما کمک می کند چیزی واقعا منحصر به فرد ایجاد کنید. از طرف دیگر، این فرآیند زمان بیشتری می برد و هزینه بر است. اگر مطمئن نیستید که چه می خواهید، یا هنوز بودجه ندارید، ابزارهای زیادی وجود دارد که می توانند شما را شروع کنند.

چک لیست برندسازی مشاغل کوچک

 • لوگو.
  با ایجاد لوگوی رایگان شروع کنید. نام کسب و کار و صنعت خود را تایپ کنید، ایده های زیادی برای شروع به دست خواهید آورد.
 • رنگ ها.
  شما هنوز به یک پالت رنگ پیچیده نیاز ندارید. استفاده از یک یا دو رنگ متمایز به همراه سیاه، سفید یا خاکستری همچنان می تواند ظاهری قوی ایجاد کند.
 • فونت ها.
  مردم معمولاً یک فونت تزئینی را برای سرفصل‌ها و یک فونت معمولی را برای سایر متن ها انتخاب می‌کنند که خواندن آن برای پاراگراف‌ها و متن طولانی‌ترشان آسان است.
 • وب سایت و دامنه.
  وب سایت کسب و کار شما یک امر ضروری از برند شما است. حتی اگر از قبل حساب‌های رسانه‌های اجتماعی دارید، یک وب‌سایت درگاهی است که همه آن‌ها را به یکدیگر متصل می‌کند. هنگامی که یک وب سایت راه اندازی می کنید، بعد از طراحی وبسایت خود می توانید  یک کارت ویزیت برای کسب و کار خود بسازید.

چه چیزی یک برند تجاری خوب را می سازد؟

یکی از نشانه های یک نام تجاری خوب برای یک کسب و کار کوچک برای مخاطب احساس طبیعی بودن می دهد.

 • معتبر
 • استوار
 • ساده

اگر لوگوی جذابی دارید  ممکن است بخواهید که آن را روی همه چیز قرار دهید. این استفاده مناسب از منابع شما نیست. بهتر است روی یکنواختی چند عنصر کلیدی تمرکز کنید و روی حفظ وعده برند خود تمرکز کنید تا مشتریان بدانند که می توانند به شما اعتماد کنند. یک برند پر زرق و برق ممکن است آنها را جذب شما کند، اما اگرنتوانید آنچه را که گفته اید را انجام دهید، آنها برنخواهند گشت.

به یاد داشته باشید، با یک نام تجاری می توان در یک چشم بهم زدن ارتباط برقرار کرد، اما برندینگ چیزی است که در طول زمان خواهید ساخت. البته برند مربوط به جلوه های بصری کسب و کار شماست ، اما در اصل در مورد ویژگی هایی است که کسب و کار شما را خاص می کند و بخش هایی از کار شما که برای شما مهم هستند.


برخی ابزار های رایگان برای ایجاد لوگو:

مطالب مرتبط

نظر خود را بنویسید